RSS
środa, 14 stycznia 2009
Estremadura
Estremadura - kraina historyczna w Portugalii, położona wzdłuż środkowego wybrzeża Oceanu Atlantyckiego. 7,9 tys. km² powierzchni. Obejmuje stolicę Lizbonę. Leży na terenach płaskiej niziny nadbrzeżnej i pasem wzgórz. Najwyższe wzniesienie to Montejunto (666 m n.p.m.).
13:43, rpaurlop
Link Dodaj komentarz »
piątek, 12 grudnia 2008
Sport i gry
Football (soccer) jest najbardziej znany, kochany i odegrał sport. Istnieje kilka piłkarskich rozgrywek amatorskich od lokalnych do światowej klasy profesjonalnej. Legendarny Eusébio jest nadal ważnym symbolem historii portugalskiej piłki nożnej. Luis Figo i Cristiano Ronaldo są jednymi z licznych przykładów innych światowej klasy football (soccer) piłkarze urodzeni w Portugalii i zauważyć na całym świecie.

Portugalski drużyn narodowych, mają tytuły w Młodzieży Mistrzostwa Świata FIFA i UEFA w młodzieżowych mistrzostwach. Głównym drużyny narodowej - selecção Nacional - gotowych drugi w Euro 2004, osiągnął trzecie miejsce z 1966 r. Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej oraz w czwarte miejsce osiągnął w 2006 r. Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej, ich najlepsze wyniki w najważniejszych zawodach do tej pory.

Č.p. sportowe, FC Porto i S.L. Benfica są największą popularność przez kluby sportowe i pod względem trofeów zdobyły, często znane jako "os três Grandes" ( "wielka trójka"). Mają wiele tytułów zdobył w europejskich rozgrywek klubowych UEFA, były obecne w wielu finałów i zostały regularne contenders w ostatnich etapach prawie każdej porze roku. Inne niż piłka nożna, portugalski wiele klubów sportowych, łącznie z "wielkiej trójki", konkurują w wielu innych imprez sportowych o różnym poziomie sukces i popularność, mogą one zawierać koszykówki, futsalu, ręczna, siatkówka

13:53, rpaurlop
Link Dodaj komentarz »
środa, 22 października 2008
Leiria

Leiria to miejscowość w Portugalii, leżąca w dystrykcie Leiria, w regionie Centrum w podregionie Pinhal Litoral.

W mieście znajduje się stacja kolejowa Leiria.

18:30, rpaurlop
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 07 sierpnia 2008
Beira Litoral

Beira Litoral - prowincja w Portugalii położona między miastami Figueira da Foz a Porto. Na wybrzeżu ośrodki turystyczne, wewnątrz prowincji żyzne gleby. Głównymi artykułami handlowymi są sól i wodorosty. Główne miasto - Coimbra.

14:09, rpaurlop
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 22 maja 2008
Lizbona: Droga do Zamku
Odchodząca od katedry Rua Augusto Rosa wije się w górę w kierunku zamku i prowadzi obok ruin rzymskiego teatru , położonych za skrzyżowaniem ulic Săo Mamede i Saudade.

Idąc dalej w górę dochodzi się do pięknie usytuowanego kościoła św. Łucji (Igreja da Santa Luzia) i znajdującego się tuż obok Miradouro da Santa Luzia, gdzie warto zatrzymać się choćby na chwilę ze względu na piękny widok na rzekę.

Nieco dalej, przy Largo das Portas do Sol, znajduje się Muzeum Sztuki Dekoracyjnej (Museu das Artes Decorativas; śr. i pt.-nd. 10.00-17.00, wt. i czw. 10.00-18.00;), będące siedzibą fundacji Espirito Santo Silva. W XVII-wiecznym budynku obejrzeć można kolekcję przekazaną państwu w 1953 r. przez Ricardo do Espirito Santo Silva. Wystawione tu eksponaty - meble, wyroby ze srebra i porcelany, obrazy, tkaniny oraz azulejos (rodzaj płytek ceramicznych do wykładania ścian) zalicza się do najwspanialszych przykładów XVII- i XVIII-wiecznej portugalskiej sztuki użytkowej.

Ze znajdującej się po drugiej stronie Largo das Portas do Sol kawiarni z tarasem rozciąga się wspaniały widok na zwieńczoną dwoma wieżami fasadę klasztoru Graça, kopułę kościoła św. Engracji i płynący w dali Tag. Warto się tu zatrzymać, aby złapać oddech przed ostatnim podejściem pod zamek. Droga wiedzie dalej w kierunku północno-wschodnim, należy jednak uważnie kierować się znakami, gdyż pod szczytem staje się ona coraz bardziej kręta i zawiła.

Osoby nie mające ochoty na ten dość długi spacer mogą wsiąść do przejeżdżającego koło katedry i kościola św. Łucji tramwaju #28, jadącego z Rua da Conceiçăo w Dolnym Mieście do Largo das Portas do Sol. Podobną trasą kursuje jadący z Rossio autobus #37, skręcający kolo kościoła św. Łucji i podjeżdżający dalej aż pod sam zamek.
15:12, rpaurlop
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 17 kwietnia 2008
Resteuracje
Nawet najbardziej oszczędni turyści nie muszą przez cały okres pobytu w Portugalii stołować się jedynie w barach. W całym kraju znajduje się wiele niedrogich restauracji, które oferują bardzo szeroki wybór dań. Posiłki są tam na tyle obfite, że wystarczy zamówić połowę normalnej porcji (meia dose) lub jedną porcję na dwie osoby (uma dose), przy czym połowę dania czy mniejsze porcje zamówić można dla każdego, a nie, jak to gdzie indziej bywa, tylko dla dziecka.

Warto poprosić też o ementa turistica, zestaw, który zawiera jedną z dwóch przekąsek, jedno z dwóch głównych dań oraz piwo lub wino. Taki zestaw nie kosztuje wiele, zwłaszcza w pensjonatach oferujących posiłki oraz w kawiarniach pracowniczych. W bardziej ekskluzywnych restauracjach nie przestrzega się jednak tej zasady; ementa turistica podawany jest w skąpych porcjach, a gdy porcja jest duża, wówczas zestaw ten zaliczany jest do kategorii dań á la carte (á lista) i w efekcie jest dwa razy droższy.

Jeżeli w hiszpańskich restauracjach ktoś zakosztował w nie wliczanych do rachunku tapas, to w Portugalii tym bardziej powinien się skusić na przystawki, które podawane są do stołu przed zajęciem miejsca i dokonaniem wyboru dania. Przeważnie są to niewielkie dania, składające się z oliwek, sera, pasty z sardynek i kiełbasy, ale niekiedy podaje się jedynie bułeczki, masło i skromne dodatki; w przeciwieństwie do hiszpańskich, portugalskie przystawki wliczane są do rachunku. Każda z pozycji jest wyszczególniona w menu, więc łatwo policzyć, ile trzeba dopłacić do głównego, zamówionego dania.

Poza typowymi restauracjami - restaurantes - smaczne posiłki przyrządza się też w innego typu lokalach. Tasca to niewielka tawerna, a casa de pasto to z kolei tania, miejscowa jadłodajnia, gdzie posiłki wydawane są tylko w porze obiadowej (zwykle można wybrać jeden z trzech serwowanych zestawów). Cervejaria to typowa piwiarnia, w której panuje bardziej swobodna atmosfera niż w restauracji; ludzie wstępują tu o każdej porze, aby napić się piwa i coś przekąsić. W Lizbonie piwiarnie mieszczą się w urokliwych, starych lokalach, specjalizujących się w daniach przyrządzanych z owoców morza. Z dań tego typu słynie też lokal o nazwie marisqueria, w którym jest jednak drogo, choć i tak taniej niż w restauracjach podających głównie dania z ryb.

Główne dania podaje się w Portugalii nieco wcześniej niż w Hiszpanii; obiad zamówić można w godzinach 12.00-15.00, a kolację od 19.30; generalnie nie ma co liczyć na zjedzenie jakiegoś posiłku po godzinie 22.00, chyba że przebywa się w mieście lub miejscowości wypoczynkowej. W zwykłych kawiarniach i restauracjach nie pobiera się dodatkowych opłat za obsługę, natomiast płaci się za chleb i przystawki. Klienci zostawiają w tych lokalach tradycyjny napiwek; w droższych restauracjach opłata za obsługę wliczona jest do rachunku lub powinno się zostawić 10-procentowy napiwek.
11:18, rpaurlop
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 07 kwietnia 2008
Geografia Portugalii
Portugalia - to kraj położony na Półwyspie Iberyjskim, który od północy i wschodu graniczy z Hiszpanią. Portugalia jest również w posiadaniu wysp leżących na Oceanie Atlantyckim; Azory i Madera. Ukształtowanie terenu Portugalii jest głównie równinne ale miejscami wznoszą się tu niezbyt duże góry. Portugalia dzięki swojemu nadmorskiemu klimatowi stanowi dobre miejsce pod uprawę zbóż takich jak, pszenica, ryż , kukurydzę oraz migdałki i oliwki. Kraj pocięty jest przez trzy główne rzeki; Duero, Tag i Gwadiana. To właśnie w ich dolinach uprawia się winorośl, z których produkuje się znane i cenione na całym świecie wina. Co ciekawe zachowały się tutaj również stare tradycje ugniatania wina gołymi stopami. Blisko 1/3 terenu Portugalii to także lasy, z cennym dębem korkowym. Góry Portugalii posiadają również cenne złoża węgla kamiennego i rudy żelaza. Górskie rzeki wykorzystywane są również do produkcji taniej energii elektrycznej.
13:14, rpaurlop
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 03 marca 2008
Kuchnia
Potrawy kuchni portugalskiej nie należą do zbyt drogich, są przepyszne i podaje się je w dużych porcjach. Będąc na wakacjach, można skusić się na zamówienie serwowanych w kartach tzw. specjalności dnia. Z pewnością będą to potrawy rodzime.
Portugalskie zupy są bardzo pożywne i z powodzeniem mogą figurować w naszym wakacyjnym menu jako danie główne.
Koniecznie trzeba spróbować: bulionu warzywnego caldo verde (z kapustą, ziemniakami, a niekiedy także z kawałkami szynki), a także sopa ĂĄ alentejana - rodzaj zupy czosnkowej, serwowanej z jajkiem.
W Potugalii bardzo popularne są potrawy z ryb i owoców morza. Z całej gamy rozmaitości dań tego typu godne polecenia są sardynki z grilla oraz arroz de marisco (danie z owoców morza z dodatkiem ryżu).
Z dań mięsnych trudno właściwie coś szczególnie polecić. Można spróbować pieczonego befsztyka wołowego z sosem chilli. Smakosze powinni skusić się na porco ĂĄ alentejana, tj. wieprzowinę gotowaną z mięczakami. Według znawców, potrawa ta należy do najlepszych dań na świecie.
Trzeba sobie zdawać sprawę, że kuchnia portugalska jest jedną z najbardziej kalorycznych. Do większości dań na przykład podawane są ryż i pieczone ziemniaki.
Jednak fanatycy lekkiej kuchni znajdą tu także coś dla siebie, np.
salada mista (zestaw sałatek), który składa się głównie z pomidorów, cebuli i oliwek. Problem z urozmaiconymi posiłkami będą mieć natomiast wegetarianie.
14:06, rpaurlop
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 14 lutego 2008
Rozrywka
W nadatlantyckich kurortach nie brakuje miejsc, gdzie można wypocząć, a przy tym dobrze zjeść, posmakować lokalnych trunków i potańczyć. Portugalskie dania rybne i z owoców morza najlepiej smakują w połączeniu z portugalskimi winami. Szczególnie polecamy białe i czerwone wina regionalne - Lagoa, Taviro i Alentejo.

Dużym uznaniem wśród turystów cieszą się restauracje usytuowane przy plażach, w Praia da Rocha są to między innymi Dolce Vita - naprzeciwko hotelu Algarve, Tropical oraz Titanic. W miejscowości Alvor do chętnie odwiedzanych i klimatycznych zalicza się restaurację mieszczącą się zaraz przy urokliwym porcie - Fishermen's Rest, a w lokalach w Algavre będziemy mogli zjeść słynne danie z kurczaka przyprawionego na ostro.

Życie nocne na wybrzeżu jest bardzo bogate. Dbają o to usytuowane ti hotele, w których często odbywają się wieczory folklorystyczne, dyskoteki i koncerty. Ciekawe dyskoteki, zawsze pełne gości znajdują się np. w Praia da Rocha, warto zajrzeć do dyskoteki On The Rocks oraz Baby-Ion - dobra zabawa gwarantowana!
16:28, rpaurlop
Link Dodaj komentarz »
Portugalia Opis
Portugalia to kraj na zachodnim krańcu Europy, na którym dla starożytnych kończyła się Ziemia. To właśnie położenie geograficzne miało bezsporny wpływ na wielkie wyprawy odkrywcze i badawcze, dzięki którym Portugalczycy w okresie swojej ekspansji stworzyli imperium o znaczeniu światowym.

Kraj, w którego świadomości, pomnikach historii i dziełach kultury, trwa wciąż pamięć niegdysiejszej potęgi, znaczenia i bogactwa.

To wyjątkowo piękna część Europy, bogata zarówno w rzeki, lasy i doliny na północy, jak i urozmaiconą linię brzegową, obejmującą plaże, klify i jaskinie, na południu. Kraj, którego krajobraz ulega diametralnym zmianom na niewielkich odległościach.

Życie toczy się tu wolno, a sami mieszkańcy określają swoją ojczyznę jako ziemię łagodnych obyczajów. Portugalia zaskakuje i jednocześnie zachwyca różnorodnością stylów architektonicznych, z których najbardziej interesujący to manueliński styl narodowy.
16:26, rpaurlop
Link Dodaj komentarz »